Igauņu valoda

- Igauņu valoda pieder pie somugru valodu saimes; tā ir līdzīga somu valodai un nedaudz arī ungāru valodai. 

- Tā ir dzimtā valoda apmēram 1,1 miljonam cilvēku. Igauņi, tāpat kā daudzu citu tautu pārstāvji, uzskata, ka viņu valoda ir viena no sarežģītākajām un skaistākajām valodām pasaulē, un savā ziņā viņiem ir taisnība. Katrai valodai ir dažas patiešām vienkāršas un dažas ļoti grūtas iezīmes. Piemēram, japāņu un ķīniešu valoda jāmācās divreiz - vienreiz, lai iemācītos runāt, un otrreiz, lai iemācītos lasīt. Igauņu valodai ir savas īpatnības: tajā nav dzimtes, nav noteikto un nenoteikto artikulu, ir ļoti gari vārdi valodas struktūras dēļ, vairāki gramatiskie locījumi, kā arī tajā nav prievārdu. 

- Igauņu valodā ir tikai četri darbības vārdu laiki - viena tagadne un trīs pagātnes. Nākotnes laika formas šajā valodā nav, tāpat kā nav arī sieviešu dzimtes (viens vietniekvārds apzīmē gan "viņš", gan "viņa".

- Igauņu valodā ir 14 locījumi.

- Igauņiem patīk darināt jaunus vārdus, un viņu valodā ir daudz ļoti garu vārdu, kas patiesībā ir salikteņi un radušies, apvienojot vairākus vārdus. Cilvēks, kurš nesaprot igauņu valodu, aplūkojot tekstu šajā valodā, varētu nodomāt, ka tur ir daudz informācijas, kaut gan patiesībā tekstā izmantots daudz salikteņu. Turklāt, salikteņos līdzās var atrasties pat seši vai septiņi patskaņi. Šī valoda ir īpaša arī ar to, ka tajā ir brīvs vārdu kārtojums teikumos. Tekstā teikumu var saprast pat tad, ja vārdu kārtojums ir pilnīgi nepareizs. 

- Latviešu valodā skaņas var būt īsas un garas, bet igauņu valodā ir trīs skaņu garumi - īsums, vidējais garums un pārgarums.

- Valodā ir 9 patskaņi un 16 līdzskaņi, un valodai ir trīs dialekti: Ziemeļigaunijas jeb Tallinas (ieskaitot salu, austrumu, vidusziemeļu un rietumu dialektus), Dienvidigaunijas jeb Tartu (Tartu un Viru dialekti) un Ziemeļrietumu piekrastes dialekts. Tagadējās literārās valodas pamatā tiek izmantota Ziemeļigaunijas jeb Tallinas izloksne.

- Igauņi, tāpat kā latvieši, saka, ka pulkstenis ir pusseši, nevis pusstunda pāri pieciem (atšķirībā no angļu valodā runājošajiem).

- Dienvidigauņi zina teicienu: „Dievs ir latvietis". Ja nezina, ka šo teicienu Dienvidigaunijā zemnieki lietoja vasarā siena laikā, pēkšņi uznākot lietum (ko uzsūtījis latvietis J), varētu padomāt, ka igauņi mūs visnotaļ apbrīno.

- Frāze "12 mēneši" igauniski ir „Kaksteist kuud” un skan kā angļu valodā "cocks taste good" (latviski tas būtu „gaiļi labi garšo”)!

 

Teicieni un sakāmvārdi igauņu valodā:


pikkade hammastega – darīt kaut ko ar gariem zobiem jeb negribot

pöialt hoidma – „turēt īkšķus”

kus suitsu, seal tuld – nav dūmu bez uguns

igal oinal oma mihklipäev – visam ir savas beigas jeb burtiski tulkojot – katram aunam ir sava Svētā Miķeļa diena 

näljane nagu hunt – izsalcis kā vilks 

käbi kännust kaugele ei kuku – ābols no ābeles tālu nekrīt; kāds tēvs, tāds dēls 

nina püsti – degunu gaisā 

nagu kala vees – kā zivs ūdenī 

ära hõiska enne õhtut – nepriecājies pirms vakara jeb nepriecājies pirms laika 

veri on paksem kui vesi – asins ir blīvāks nekā ūdens 

hommik on õhtust targem – rīts gudrāks par vakaru 

targem annab järele – gudrākais piekāpjas 

vana karu tantsima ei õpi – vecs lācis neiemācīsies dejot 

kingitud hobuse suhu ei vaadata – dāvinātam zirgam mutē neskatās 


Ikdienā noderīgas frāzes:


Tere – Sveiki, Labdien

Tere ohtust – Labvakar

Head isu – Labu apetīti

Terviseks! – Priekā!

Palun – Lūdzu

Jah – Jā

Ei – Nē

Tänan - Paldies

 

Avoti:

Valodueksperts.lv